stromy na sídliskách

Autor: Vladimír Hano | 15.12.2009 o 9:32 | (upravené 15.12.2009 o 10:25) Karma článku: 8,81 | Prečítané:  1772x

Keď pred pár desiatkami rokov začali čerstvo prisťahovaní obyvatelia v nových sídliskách sadiť malé stromčeky pri panelákoch, netušili, že to raz budú ľutovať.

Stromy medzitým vyrástli na krásnych rozkošatených krásavcov. V plnej sile sa tešili zo života. Vtáky si v ich korune stavali hniezda, alebo hľadali úkryt. Bolo radosť sa na ne pozerať. Niektoré stromy boli krásne v čase kvitnutia, iné zaujali hlavne v zime.

No zrazu to malo jedno veľké ALE. V čase vetra konáre stromov búchali do okien a v noci budili obyvateľov. Ba čo viac alergici si ich vybrali za dôvod svojej choroby. Najviac však obyvateľom vadilo, že v izbách mali stále tmu, pretože rozkošatené a odrastené stromy dnu nepustili slnečné lúče.

V očakávaní riešenia tohoto problému sa ľudia začali sťažovať. Niektorí horko krvnejší zobrali riešenie do svojich rúk. Tak to aj dopadlo. Po niektorých stromoch zostali len pne, niektoré skončili s odpíleným vrcholom, tie čo mali šťastie prišli len o pár konárov. Jeden vandal svojim činom ukázal, že stromom rozumie. Po celom obvode kmeňa stromu odrezal kôru vo výške skoro jedného metra, čím tento strom odsúdil k zániku.

Keď sa už sťažnosti množili a pri pohľade na sídlisko to vyzeralo ako po nájazde barbarov, zodpovední mestskí úradníci začali konať. Riešením problému poverili zodpovednú firmu s certifikátom a tá sa naozaj činila. Konáre už do okien nebúchajú, slnečné lúče majú do izieb voľnú cestu. Čo na tom, že alergikom sa moc nepolepšilo ani po zoťatí stromu. Problém bol vyriešený odborným spôsobom a hlavne v súlade zo zákonom.

Ostáva len dúfať, že obyvatelia sídliska si po takejto, pre mňa smutnej udalosti uvedomili ,že aj stromy je potrebné sadiť s rozumom.

Keď som sa minule prechádzal po sídlisku, zbadal som čerstvo vysadené stromčeky skoro na rovnakom mieste, ako bol pôvodný nežiadúci strom...

 

Odrezané vrcholy na stromoch:

DSC03243.JPG

DSC03240.JPG

DSC03251.JPG

 

Tieto stromy museli ísť preč (?):

DSC03248.jpg

DSC03245.JPG

 

Toto je lahôdka:Tento strom podľa mňa nemá šancu. V odbornej literatúre sa píše,že stromy dostávajú výživu cez kôru.

DSC03204.jpg

DSC03257.jpg

 

Stačilo zasadiť strom pár metrov vľavo a nebol by problém:

DSC03264.jpg

 

Tu stromy zatiaľ nechali. Dokedy ?

DSC03266.jpg

 

Nestojí takýto pohľad z okna za to ? :

DSC03237.JPG

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská sa priznala k trestnej činnosti, vypovedá na NAKA v Nitre

Počas akcie Víchrica zadržali podnikateľa Zoroslava Kollára aj piatich sudcov.

AUTORSKÁ STRANA PETRA ŠABATU

Pod Babišom sa rok pred voľbami prvýkrát kýve stolička

Vystrieda magnáta Pirát?


Už ste čítali?